Держбанки зіткнулися з «Креативом»

04.02.2016 15:15 | Банк: Ощадбанк, Укрексімбанк

/ forbes.ua / 

Аграрна група «Креатив» просить суд визнати недійсним кредитний договір на $20 млн, який попередні власники уклали з державним Ощадбанком. Нібито менеджмент держбанку проводив операції для фіктивного покращення фінансових показників «Креативу», без яких видавання кредиту було б неможливим через низьку ліквідність компанії.

У розпорядженні Forbes опинився позов юристів «Креативу» до Ощадбанку, у якому агрокомпанія аргументує свою вимогу визнати недійсним один із низки кредитних договорів, підписаних з Ощадбанком попереднім менеджментом компанії. Позов було подано 21 січня 2016 року.

Юристи стверджують, що після зміни власника «Креативу» було проведено аудит, який розкрив факти систематичної фальсифікації фінансової звітності компанії й недостачі майже 1 млрд гривень як «наслідок операцій із незаконного виведення активів».

«Вважаємо, що представники Ощадбанку (в період оформлення кредитних договорів головою правління Ощадбанку був Сергій Подрєзов) сприяли попередньому керівництву компанії «Креатив» в отриманні кредитних коштів і подальшому їх виведенні з компанії для присвоєння. Компанія не мала можливості нормально обслуговувати й погашати кредити, а отримані кошти було виведено за межі України, і вони не використовувалися в господарській діяльності», – мовиться в мотиваційній частині позову.

Після зміни власника «Креативу» було проведено аудит, який розкрив факти систематичної фальсифікації фінансової звітності компанії й недостачі майже 1 млрд гривень як «наслідок операцій із незаконного виведення активів»

Аудитор «Креативу», компанія Kreston GCG встановила ось яку схему створення штучної ліквідності компанії-позичальника. У грудні 2013 року Ощадбанк видав пов’язаній із «Креативом» компанії «Альфа-Люкс» кредит у розмірі 600 млн гривень, які було спрямовано на рахунки «Креативу» як безвідсоткову фінансову допомогу. Потім «Креатив» розмістив отримані від «дочки» гроші на депозитних рахунках в Ощадбанку. А вже 3 січня банк повернув «Креативу» депозити, які було перенаправлено «Альфа-Люкс», і вони повернулися від неї на рахунки банку як погашення раніше виданого кредиту.

Аудитори роблять висновок, що така операція була необхідна для фіктивного поліпшення фінансових показників «Креативу» на 1 січня 2014 року, що дозволило держбанку видати кредит компанії в розмірі $20 млн. «Ці дії демонструють пряму зацікавленість посадовців Ощадбанку у видаванні кредиту компанії «Креатив», навіть незважаючи на поганий фінансовий стан компанії», – мовиться в позові.

Отримані кошти менеджмент «Креативу» перевів на дві офшорні компанії – Quadra Commodities і Creative Trading – як оплату за контрактами на постачання тропічної олії. Підписантами контракту з боку офшорних компаній були бенефіціари «Креативу» М. Березкін і Ю. Давидов.

Однак оплачений товар так і не постачили в Україну. «Водночас очевидно, що представники банку сприяли виведенню коштів за кордон – оскільки гроші перераховували з рахунків «Креативу» в Ощадбанку», – мовиться в позові.

Також юристи «Креативу» обурені тим фактом, що нинішній менеджмент Ощадбанку (правління банку очолює Андрій Пишний) не зажадав від «Креативу» повернути кредит за терміном закінчення договору в січні 2015 року, а надав компанії відстрочення до вересня. Тоді ж, коли у «Креативу» змінилися власники, – почав претензійно-позовну роботу.

Аудитор «Креативу», компанія Kreston GCG встановила схему створення штучної ліквідності компанії-позичальника. Така операція була необхідна для фіктивного поліпшення фінансових показників «Креативу» на 1 січня 2014 року, що дозволило держбанку видати кредит компанії в розмірі $20 млн

За сукупністю цих фактів «Креатив» просить суд визнати недійсним кредитний договір між компанією й Ощадбанком. «Всього «Креатив» винен Ощадбанку приблизно $300 млн, оформлених чотирма кредитними договорами. Якщо буде знайдено підстави, будуть оскаржуватися також інші угоди, – пояснює юрист «Креативу» Денис Свистунов. – Важливий момент – анулювання кредитного договору не означає, що компанія не повинна повернути гроші банку. «Креатив» однаково має повертати гроші Ощадбанку, але на інших умовах, і за вирахуванням сплачених раніше відсотків».

За словами Свистунова, «Креатив» на підставі аналогічних обставин готує подання позову і проти державного Укрексімбанку.

Загальну заборгованість «Креативу» перед держбанками оцінюють у $495 млн, з яких $300 млн припадають на Ощадбанк, приблизно $100 млн – на Укрексімбанк, і ще $95 млн – на Укргазбанк.

В «Укргазі» повідомляють, що згідно з розпорядженням міністра фінансів Наталії Яресько, проводять конкурс із продажу заборгованості групи «Креатив», результатів якого ще немає. В Ощадбанку заявили, що займаються позовною роботою з відшкодування боргів «Креативу», проте також ведуть і переговори з реструктуризації заборгованості.

Незалежно від результатів судів і переговорів, уже зараз можна сказати, що подальші події навколо агрохолдингу «Креатив» будуть дуже непростими і, можливо, резонансними. Що зі свого боку може змусити банківський сектор зробити жорсткішими підходи до кредитування українського агросектору.