Що буде з банками Віктора Пінчука та Ріната Ахметова

06.11.2015 23:00 | Банк: ПУМБ, Кредит Дніпро

/ forbes.net.ua / Маргарита Ормоцадзе

Forbes продовжує серію публікацій про банки з українським корінням, які належать українським підприємцям. Раніше ми писали про те, що відбувається з банком «Платинум». У сьогоднішній публікації ми дивимося на два банки українських олігархів − ПУМБ, що належить Рінату Ахметову (1 місце в списку Forbes 2015 року, статки $6,9 млрд), і банк «Кредит-Дніпро» Віктора Пінчука (2 місце в списку Forbes, статки $1,5 млрд). Як проходять кризу банки олігархів у країні, в якій оголошено офіційний курс на деолігархізацію?

З початку 2015 року кілька банків, пов'язаних з олігархами, було виведено з ринку. Наприклад, банк «Надра» Дмитра Фірташа. Визнання неплатоспроможним банку «Фінанси та кредит» Костянтина Жеваго глава Національного банку УкраїниВалерія Гонтарева прямо назвала пов'язаним із «деолігархізацією».

Тим часом, на ринку продовжують працювати інші установи, пов'язані з елітою українського олігархату. У тому числі, «ПриватБанк», ПУМБ, «Кредит-Дніпро», МІБ та інші. Почасти, ці банки інтегровані в бізнес-імперії своїх акціонерів − що може як надавати підтримку в розвитку, так і стати слабкою стороною за несприятливої політичної погоди для власника фінансової установи.

І ПУМБ, і «Кредит-Дніпро» пов'язані з промисловими підприємствами своїх акціонерів, справи в яких йдуть не дуже добре. Наприклад, «Метінвест» Ріната Ахметова в на початку 2015 року заявляв про проблему з реструктуризацією боргів, а цього тижня стало відомо про труднощі холдингу з отриманням повернення ПДВ: «Метінвест» оголосила про зростання боргу держави з відшкодування ПДВ. Обсяг боргу наприкінці жовтня становив 2,33 млрд гривень.

«Інтерпайп» Віктора Пінчука також переживає не найкращі часи. Рейтингове агентство Fitch у жовтні зафіксувало переддефолтний рейтинг Interpipe Limited. Також через війну і руйнування торговельних зв'язків з РФ Україна в січні-вересні 2015 року скоротила виробництво труб із чорних металів на 41,9%.

Фінансовий експерт Анатолій Дробязко вважає, що для ПУМБ і «Кредит-Дніпро» притаманні такі ж ризики, як і для всіх кептивних банків. Навіть якщо в банках свою кептивність намагаються заперечити. «Існують формальні правила, за якими ці банки не кептивні. І є неформальні правила, відповідно до яких обидва банки − кептивні. Але я не впевнений, що це правильно, коли в нас вбивають пачками пов'язані кептивні банки», − каже Дробязко.

З 19 березня 2014-го по 3 березня 2015 року ПУМБ Ріната Ахметова отримав від Національного банку України 1,702 млрд гривень кредитів рефінансування. Гроші було отримано 9 траншами під заставу державних облігацій України.

Директор аналітичного департаменту Concorde Capital Олександр Паращійнагадує: особливість олігархічних банків у тому, що в них завжди є можливість підтримки ліквідності з боку материнських структур. Тим часом, банки українських олігархів не відмовляються і від фінансової підтримки від Національного банку України.

Банк чемпіонів

З 19 березня 2014-го по 3 березня 2015 року ПУМБ Ріната Ахметова отримав від Національного банку України 1,702 млрд гривень кредитів рефінансування. Гроші було отримано 9 траншами під заставу державних облігацій України.

Як раніше заявляла глава НБУ Валерія Гонтарева, в усі банки, що отримали рефінансування, було введено кураторів. Таким чином, у ПУМБ куратор працює орієнтовно з весни 2014 року.

Основні ризики банку донедавна були пов'язані з конфліктом на Донбасі. «Ще рік тому більша частина кредитного портфеля ПУМБ була зав'язана на Донецьку та Луганську області. У зв'язку з конфліктом у банку мали виникнути проблеми з ліквідністю. Ми бачимо, що якимось чином ці проблеми вирішилися − швидше за все, за допомогою депозитів пов'язаних сторін. У них є така можливість. Також активи бізнес-групи Ахметова диверсифіковано, крім ресурсних ринків, там є Укртелеком і ДТЕК», − розповідає Олександр Паращій.

ПУМБу може знадобитися докапіталізація, хоча в самій установі не уточнюють, про яку суму вливань йде мова. «У 2015 році НБУ при методологічній підтримці МВФ ініціював процес стрес-тестування банківської системи України. Процес стартував навесні 2015 року і планується до завершення у першому півріччі 2016 року. За результатами стрес-тестування для банків буде визначено рекомендовані суми збільшення капіталу для забезпечення надійної та безпечної діяльності відповідно до підходів МВФ. Першими такий процес оцінки пройшли найбільші банки, до яких відноситься і ПУМБ. Однак результати на сьогодні ще не фіналізовано», − повідомив Forbes заступник голови правління ПУМБ Ігор Кожевін.

Голова правління банку Сергій Черненко в інтерв'ю Forbes розповідав, що Рінат Ахметов − єдиний з олігархів, з яким глава НБУ не знайома особисто. Банк намагається з гідністю подолати кризу і всі події, пов'язані з війною на Сході.

«20% активів банку зосереджені на Донбасі, за місцем реєстрації. При цьому портфель, який там знаходиться, все ще працює. Нещодавно ми аналізували показники за сформованими резервами і були приємно здивовані, оскільки очікували, що портфель у Східному регіоні буде значно «важчим». Але в реальності ці резерви виявилися набагато меншими, ніж ми очікували. Це свідчить про те, що бізнес адаптується − знаходить ресурси, інші майданчики», − казав Черненко навесні 2015 року. А восени цього року ПУМБ уже почав активізацію роботи в західних областях.

Опитані Forbes експерти вважають, що банк Ріната Ахметова зможе домовитися з НБУ про спокійну роботу на ринку навіть у період деолігархізації. «Усім, хто ходить із документами ПУМБу, моментально все погоджують буквально з півслова. Також є правила щодо самокредитування ФПГ. Але підхід регулятора вкрай виборчий до питання дотримання нормативів, і перевірити, хто їх дотримується, а хто ні, до закриття банку не можна», − описує ситуацію глава компанії «Кравець і партнери»Ростислав Кравець.

Другий із Дніпра

Банк олігарха Віктора Пінчука також не відмовляється від рефінансування від НБУ. Його обсяг, за інформацією Forbes, з 20 березня 2014-го по 20 березня 2015 року – 953,507 млн гривень. Кошти оформлено як вісім траншів, сім із яких − під заставу держоблігацій, і один − під заставу іпотеки.Зараз цік борги перед НБУ погашені.

У прес-службі банку «Кредит-Дніпро» Forbes розповіли, що банк отримав підтримку від Національного банку України у вигляді стабілізаційного кредиту в розмірі 357 млн грн у березні 2015 року. «З моменту отримання даної позики й до моменту її погашення у 2017 році в банку працює куратор, який контролює використання отриманих коштів», − кажуть у банку.

«Кредит-Дніпро» отримував рефінансування з 20 березня 2014-го по 20 березня 2015 року, обсягом 953,507 млн гривень. Кошти оформлено як вісім траншів, сім із яких − під заставу держоблігацій, і один − під заставу іпотеки.

У банку проходить планова капіталізація, відповідно до затвердженого НБУ плану. За даними банку, «за півтора року фінустанова збільшувала статутний фонд двічі − на 270 млн гривень наприкінці 2014 року і на 250 млн гривень влітку цього року − до 835 млн гривень. До кінця 2015 року планується провести ще капіталізацію на суму близько 640 млн гривень».

Тим часом, сама група акціонера почувається не найкраще. «Зв'язок із олігархічними групами – це і слабка сторона таких банків, як ПУМБ та «Кредит-Дніпро», тому що вони дуже сильно залежать від того, як ідуть справи в їхніх олігархів і в ключових компаній їх груп. Наприклад, ми знаємо, що у того ж підприємства «Інтерпайп» справи йдуть не дуже добре, і бізнеси Пінчука почуваються гірше, ніж 3-4 роки тому», − нагадує Олександр Паращій.

Ростислав Кравець розповідає, що стосовно банку «Кредит-Дніпро» були звернення від клієнтів про допомогу з поверненням депозитів, але в підсумку банк всі кошти повертав. «Явних ознак непроведення платежів я не бачив», − каже Кравець.

«Вірю, що банк «Кредит Дніпро» буде серед найбільших учасників системи. Ринок однозначно перерозподілиться − після його очищення, думаю, пройде ще ряд укрупнень. Тому головне, щоб ми могли гідно конкурувати з найсильнішими», − заявляла в інтерв'ю Forbes глава правління банку «Кредит-Дніпро» Олена Малинська навесні 2015 року.

Зазначимо, що перевагою банку «Кредит-Дніпро» називають зв'язки Віктора Пінчука, в тому числі, з елітою американської політики − за даними Forbes, олігарх надає підтримку демократичній партії і Хіларі Клінтон.

Свої банки

Головним ризиком як ПУМБ, так і «Кредит-Дніпра» є ризик наявності високої частки кредитів, виданих пов'язаним особам. «Хоча всі показують, що ризики пов'язаних сторін мінімальні і знаходяться в межах нормативів, як показує досвід уже збанкрутілих олігархічних банків, насправді глибина їх пов'язаності набагато більша, ніж вони декларують. Тому є ризик, що в інших олігархічних банків значна частина кредитного портфеля зав'язана на пов'язані сторони», − говорить Паращій, згадуючи банки «Фінанси та кредит», VAB Bank, «Фінансова ініціатива».

«Ми знаємо, що розміри пов'язаності між портфелями банків та іншими бізнесами акціонерів, за тими даними, які банки декларували у своїй звітності, не відповідали в підсумку цифрам, які публічно надавалися НБУ за фактом введення в банки тимчасової адміністрації. Мабуть, є можливості на регулятивному рівні ухилятися від повної прозорості»
Олександр Паращій, Concorde Capital

«Ми знаємо, що розміри пов'язаності між портфелями банків та іншими бізнесами акціонерів, за тими даними, які банки декларували у своїй звітності, не відповідали в підсумку цифрам, які публічно надавалися НБУ за фактом введення в банки тимчасової адміністрації. Мабуть, є можливості на регулятивному рівні ухилятися від повної прозорості», − допускає Паращій.

Анатолій Дробязко нагадує, що процедури та корпоративне управління в таких банках можуть бути на досить високому рівні. «Обидва холдинги − і холдинг Пінчука, і холдинг Ахметова − мають міжнародні позики. Якщо вони на міжнародних ранках капіталу працюють, то вони відповідають міжнародним стандартам, − каже Дробязко. − Обидва банки підтримують нашу промисловість, вони сприяють зростанню ВВП, а не його падінню».