НБУ затвердив методику визначення системно важливих банків


Прес-реліз / НБУ /

Національний банк України постановою Правління Національного банку України від 25.12.2014 № 863 "Про затвердження Положення про порядок визначення системно важливих банків" (далі – постанова № 863) затвердив методику визначення системно важливих банків.

Відповідно до постанови № 863 системно важливими на 01.12.2014 визначено 8 банків: ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК", АТ "Ощадбанк", АТ "Укрексімбанк", АТ "Дельта Банк", АТ "Райффайзен Банк Аваль", ПАТ "УКРСОЦБАНК", ПАТ "Промінвестбанк", АТ "СБЕРБАНК РОСІЇ".

Визначення системно важливих банків здійснюватиметься щороку із застосуванням багатофакторної математичної моделі, яка ґрунтується накритеріях системної важливості. Основними критеріями системної важливості є загальний розмір активів, зобов’язань юридичних та фізичних осіб, системні взаємозв’язки в банківській системі (об’єм міжбанківського кредитування) та об’єм кредитування найважливіших секторів економіки.

Визначення банків системно важливими не обумовлює обов’язкового прийняття рішення щодо участі держави в капіталі цих банків. Рішення щодо участі держави в капіталі банків приймається рішенням Експертно-аналітичної ради з питань участі держави в статутному капіталі банків при Міністерстві фінансів України.

Положення про порядок визначення системно важливих банків (далі – Положення) розроблено на виконання вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання негативному впливу на стабільність банківської системи" від 04.07.2014 № 1586-VII, яким Національному банку України надано право визначати системно важливі банки, а також установлювати особливості регулювання та нагляду за ними.

Метою запровадження Положення є встановлення методики визначення системно важливих банків, діяльність яких впливає на стабільність банківської системи.

Важливість ідентифікації системно важливих банків у межах банківської системи країни, застосування особливих підходів до регулювання їх діяльності, зокрема, у частині підвищених вимог до капіталу з метою зменшення системних ризиків, визначені у відповідних рекомендаціях Ради з питань фінансової стабільності, документах Базельського комітету з банківського нагляду, з урахуванням яких було розроблено положення.

Найближчим часом Національний банк України завершить розроблення нормативно-правових актів стосовно регулювання та нагляду за системно важливими банками. Серед іншого буде встановлено додаткові вимоги до капіталу таких банків. Національний банк України планує поступове запровадження нових регуляторних вимог до системно важливих банків, що дасть змогу їх акціонерам здійснювати необхідні заходи. Це сприятиме підвищенню стійкості таких банків і банківської системи в цілому.

Постанова № 863 набирає чинності з 01 січня 2015 року.