Рейтинг материнських іноземних банків-2015


Роман Корнилюк / Forbes.ua /

Рейтинг іноземних банків в Україні очолили глобальні фінансові холдинги, до складу яких входять шведський СЕБ Корпоративний Банк (SEB Group), німецький Дойче Банк ДБУ (Deutsche Bank), французькі Креді Агріколь Банк (Credit Agricole Group) та Укрсиббанк (BNP Paribas), а також американський Сітібанк (Citigroup)

Іноземні банківські групи традиційно користуються високою популярністю серед клієнтів, тому Forbes вирішив оцінити та відрейтингувати стан фінансового здоров’я материнських банківських груп, дочірні банки яких присутні на ринку України.

Рейтинг материнських іноземних банків-2015
Фото Shutterstock

Рейтинг іноземних банків в Україні від Forbes очолили глобальні фінансові холдинги, до складу яких входять шведський СЕБ Корпоративний Банк (SEB Group), німецький Дойче Банк ДБУ (Deutsche Bank), французькі Креді Агріколь Банк (Credit Agricole Group) та Укрсиббанк (BNP Paribas), а також американський Сітібанк (Citigroup).

Провідні місця в рейтинговій таблиці транснаціональним банкам забезпечило оптимальне поєднання низького ризику країн походження капіталу, стійкої динаміки курсу акцій материнських груп з високою рентабельністю, ліквідністю та якістю активів.

Криза як шанс для дочірніх банків

Девальвація гривні, численні банкрутства і невпевненість населення в надійності вітчизняних банків за останній рік призвели не лише до відтоку вкладів з системи, а й до перерозподілу депозитів в банківській системі на користь фінансових інституцій з європейськими власниками.

Таке голосування грішми пішло на користь депозитним портфелям Креді Агриколь Банку, Сітібанку, ОТП Банку та Прокредит Банку, котрі ще два роки тому страждали від цінової конкуренції з боку нинішніх банків-банкрутів. Натомість банки з російським державним капіталом зазнали тиску з боку суспільної думки, що вилилось у значний відток вкладів.

Про вищу надійність іноземних банків свідчить і статистика дефолтів – єдиним іноземним банком, у який за останнє десятиліття було введено тимчасову адміністрацію, став Енергобанк, що через  ланцюжок офшорних компаній з Белізу належав громадянину РФ Анатолію Данілицькому і не входив до жодної міжнародної банківської групи.

Зміна мотивів банківських клієнтів з прагнення вищої дохідності до пошуку надійних тихих гаваней дає непоганий шанс на виживання після глобальної кризи дочірнім банкам. Адже, поки вони не можуть продати свої ризикові українські банківські активи їм лишається тільки триматися, мінімізуючи збитки і не втримуючи клієнтську базу.

Іноземні та псевдоіноземні

Лояльним ставленням до «іноземців» часто прагнуть скористатися вітчизняні фінустанови, котрі спекулюють на яскравих англомовних брендах, не маючи жодної копійки зарубіжного капіталу. Частина з них уже знаходиться під опікою Фонду гарантування вкладів, а решта у будь-який момент може повторити їхню долю. Звісно, такі банки виходять за рамки нашого аналізу.

Девальвація гривні, численні банкрутства і невпевненість населення в надійності вітчизняних банків за останній рік призвели не тільки до відпливу вкладів із системи, а й до перерозподілу депозитів у банківській системі на користь фінансових інститутів з європейськими власниками 

Для більшої точності дослідження ми не включали в рейтинг зареєстровані в офшорах псевдо-іноземні банки з вітчизняними кінцевими бенефіціарами, а також відсіяли квазі-іноземні фінансові установи, в яких нерезиденти володіють міноритарною часткою статутного капіталу. Не розглядалися й банки, що входять до небанківських міжнародних груп або напряму належать фізичним особам-нерезидентам, оскільки про них практично не можливо зібрати фінансову інформацію. Єдиним винятком мав стати «Альфа банк Україна», що фактично входить до міжнародної банківської групи, але на момент публікації рейтингу в холдингу ще була доступна річна фінансова звітність.

Роздрібні та корпоративні стратегії

Навіть «справжні» іноземні банки на українському ринку істотно відрізняються за бізнес-моделями та обсягами контрольованих активів. Групі банків, що належать інвесторам зі США та «старої» Європи – Citigroup, ING Bank, Deutsche Bank, SEB – не цікавий вітчизняний рітейл, як наслідок, у них відсутня розгалужена мережа відділень, вони мають менше системне значення і якісніші кредитні портфелі.

У той же час, існує ширший ряд європейських і російських фінансових холдингів, які залишаються активними конкурентами вітчизняним банкам в роздрібному сегменті ринку, наприклад дочки Unicredit, Raiffeisen International, BNP Paribas, Credit Agricole, Сбербанк чи PKO Bank Polski.

Нинішній рейтинг Forbes дозволяє не лише виявити банки із реальним зовнішнім стратегічним контролем, а й детальніше розібратися в цій достатньо неоднорідній групі іноземних фінустанов з точки зору ризиків материнських структур та потенціалу фінансової підтримки.  

Лідери й аутсайдери

Рейтинг іноземних банків в Україні очолили глобальні фінансові холдинги, до складу яких входять шведський СЕБ Корпоративний Банк (SEB Group), німецький Дойче Банк ДБУ (Deutsche Bank), французькі Креді Агріколь Банк (Credit Agricole Group) та Укрсиббанк (BNP Paribas), а також американський Сітібанк (Citigroup).

Рейтингова таблиця

Активи міжна-родної банків-ської групи, млн. євро Міжна-
родна банків
-ська група
Країна походження капіталу Дочірній
банк
в Україні
Зведений суве-ренний рейтинг країни-донора капіталу* VaR для акцій мате-ринського банку* Якість кредит-ного портфеля Ліквід-ність Ефектив-ність діяльності Масштаб діяль-ності Сумар-
ний рейтинг 
Сумарний рейтинг (бали)
280 847 SEB Швеція СЕБ
Корпора-тивний
Банк
4 4 4 4 4 3 3,90 a
1 708 703 DEUTSCHE
BANK
Німеччина Дойче Банк
ДБУ
4 4 4 4 3 4 3,85 a
1 762 763 CREDIT
AGRICOLE
Франція Креді
Агріколь Банк
4 3 4 4 4 4 3,80 a
2 077 759 BNP PARIBAS Франція Укрсиббанк 4 4 3 4 3 4 3,65 a
1 517 922 CITIGROUP США Сітібанк 4 4 3 4 3 4 3,65 a
992 856 ING GROEP Нідерланди ІНГ Банк Україна 4 3 4 3 3 4 3,50 a
844 217 UNICREDIT Італія Укрсоцбанк 3 3 4 2 3 4 3,15 b
58 135 PKO BANK
POLSKI
Польща Кредобанк 3 4 3 2 4 2 3,10 b
646 427 INTESA
SANPAOLO
Італія Правекс-банк 3 3 2 3 3 3 2,80 b
121 624 RAIFFEISEN INTL Австрія Райффайзен Банк Аваль 4 3 2 2 2 3 2,70 b
6 070 PROCREDIT Німеччина Прокредит-
банк
4 1 3 2 4 1 2,60 b
350 332 SBERBANK Росія Сбербанк
Росії,
ВіЕс Банк
2 3 2 2 4 3 2,60 b
169 472 VTB BANK Росія ВТБ Банк 2 3 2 2 3 3 2,45 c
34 830 OTP BANK Угорщина ОТП Банк 2 2 1 4 2 2 2,10 c
4 704 GETIN
HOLDING
Польща Ідея Банк 3 1 2 1 4 1 2,05 c
6 102 RUSSIAN
STANDARD
Росія Форвард 2 1 3 1 3 1 1,90 c
8 714 CREDIT
EUROPE
BANK
Туреччина Кредит
Європа Банк
2 1 1 1 4 1 1,65 c
67 220 VNESH-ECONOM-BANK Росія Промінвест-банк 2 1 1 2 1 2 1,45 d
89 290 PIRAEUS BANK Греція Піреус Банк МКБ 1 1 1 1 1 2 1,10 d
75 518 EFG EUROBANK Греція Універсал
Банк
1 1 1 1 1 2 1,10 d

* Перші два фактори розраховано станом на 1.04.2015 р., решта показників обчислено на основі фінансової звітності від 1.01.2015 р. (за винятком Внешекономбанка і Procredit, що опублікували останні дані 01.09.2014 р.)

Провідні місця в рейтинговій таблиці транснаціональним банкам забезпечило оптимальне поєднання низького ризику країн походження капіталу, стійкої динаміки курсу акцій материнських груп з високою рентабельністю, ліквідністю та якістю активів. З п’ятірки лідерів рейтингу в ритейлі працюють лише два французькі банки, в той час як німці, шведи та американці зфокусували свою діяльність на інвестиційному та корпоративному банкінгу. Дойче Банк і Сітібанк з самого початку діяльності в Україні позиціонують себе як спеціалізовані банки для юридичних осіб.

SEB має негативний досвід поглинання українських банків Ажіо та Факторіал, консолідовані активи яких під брендом «СЕБ Банк» у 2012 році було продано Олександрові Адаричу і перейменовано у «Фідобанк». Нині шведський холдинг присутній в Україні у формі ПАТ «СЕБ Корпоративний Банк», що обслуговує невелику кількість інституційних і корпоративних клієнтів із Скандинавії, Прибалтики та Німеччини, котрі ведуть свій бізнес в Україні.

Провідні місця в рейтинговій таблиці транснаціональним банкам забезпечило оптимальне поєднання низького ризику країн походження капіталу, стійкої динаміки курсу акцій материнських груп з високою рентабельністю, ліквідністю та якістю активів. З п’ятірки лідерів рейтингу в ритейлі працюють лише два французькі банки, в той час як німці, шведи та американці зфокусували свою діяльність на інвестиційному та корпоративному банкінгу

Аналітики SEB Group дають не дуже втішні прогнози українській економіці, очікуючи продовження довготривалого російсько-українського конфлікту, а також падіння ВВП у 2015 році на 6%, зазначаючи, що девальвація гривні через підвищення обсягів експорту може дати позитивний 1%  росту в 2016-му. Така уважність до ризиків країн присутності капіталу, принесла SEB чистий прибуток на рівні 19,2 мільярдів шведських крон.

Німецький Deutsche Bank, що в минулому році заробив 1,7 мільярда євро прибутку, не приховує оптимізму з приводу незначної присутності в українському банківському секторі. Згідно даних річного звіту на початок 2015 р. експозиція кредитного ризику групи на Україну була відносно малою на рівні 320 мільйонів євро, а в українському дочірньому банку працювало лише 20 осіб. Геополітична невизначеність, зумовлена воєнними конфліктами в Україні та на Близькому Сході, розглядається найбільшим банком Німеччини серед ключових ризиків для свого інвестиційного портфелю.

Водночас Credit Agricole, друга за обсягом активів банківська група Франції, представлена в Україні універсальним «Креді Агріколь Банк», навіть після закриття відділень в Криму та Донбасі зуміла згенерувати незначний, але позитивний чистий дохід обсягом 16 мільйонів євро, тоді як прибуток усього глобального бізнесу склав 5,3 мільярда євро.

Спеціалізуючись на фінансовому обслуговуванні аграріїв та міжнародних корпорацій, Credit Agricole розглядає Україну серед 6 ключових країн для універсального банкінгу на рівні з Італією, Польщею. Сербією, Марокко та Єгиптом. Проте, діяльність банку в Україні в минулому році була затьмарена необхідністю збільшувати резерви під кредитні ризики і негативним девальваційним ефектом.

Активи зарубіжних банків, присутніх у банківській системі України, 01.01.2015, млн євро

Рейтинг материнских иностранных банков-2015

Значні відрахування до резервів української «дочки» довелося здійснити найбільшій за обсягом загальних активів французькій групі BNP Paribas, якій належить 85% Укрсиббанку. Формування резервів під активні операції в сумі 1,8 млрд грн призвело до збитку за 2014 рік обсягом 870 млн грн. Щоб вистояти в кризових умовах, французи були змушені за минулий рік зменшити кількість українського персоналу з 7155 до 5900 повних ставок.

Разом із тим топ-менеджерами материнського банку було задекларовано підтримку українській дочірній структурі, а голова наглядової ради Жан-Поль Сабе запевнив громадськість, що BNP Paribas Group не має жодного наміру залишати український ринок. На рівні групи рік виявився успішним і ознаменувався придбанням 50% компанії LaSer, а також 100% німецького DAB Bank та польського BGZ.

Американський холдинг Citigroup присутній в Україні у формі дочірнього банку Сітібанк (Україна) з 1998 року. Уже на той час наша країна стала сотою у списку глобальної мережі фінансового гіганта. Відтоді стратегія дочірнього банку мало змінилася – американці не цікавляться вітчизняним мас-маркетом, надаючи перевагу обслуговуванню корпоративних клієнтів, інших банків та уряду.

Кредитування юридичних осіб, торговельні, інвестиційні та валютні операції дали змогу Сітібанку отримати найбільший прибуток у банківській системі України за 2014 рік обсягом 1,38 млрд грн, паралельно наростивши депозитний портфель юридичних осіб на 66%.

Схожу модель ведення бізнесу вибрав ІНГ Банк Україна – дочірній банк голландської ING Group, зафіксувавши прибуток у розмірі 229 мільйонів гривень.

У середину рейтингової таблиці в основному потрапили фінансові холдинги з країн Центральної і Південної Європи та Росії, котрі активніші в українському ритейлі, проте мали дещо нижчі загальногрупові показники за рейтинговими факторами.

До останнього часу відкритим залишалося питання, чи докапіталізує свою «дочку» італійська група Unicredit. Раніше вона не приховувала свого бажання покинути український ринок. Проте на початку квітня стало відомо, що Укрсоцбанк усе ж таки докапіталізовують на $500 млн.

«У червні, після загальних зборів акціонерів, буде завершено збільшення статутного капіталу на суму $250 млн, що доповнить $250 млн, спрямовані на посилення капіталу в березні. Така сума не тільки відповідає вимогам НБУ і результатам стрес-тестування МВФ, а й створює банку додаткову подушку безпеки на майбутнє», – заявив голова правління банку Граціано Камелі.

Угорський OTP і австрійський Raiffeisen Bank International закінчили рік зі збитками, не без вкладу українських «дочок». Утім, незважаючи на негативні прогнози та політику урізання витрат, центральноєвропейські фінустанови не мають наміру лишати український ринок.

Олег Сорока, фінансовий директор  Райффайзен Банку Аваль, запевнив читачів Forbes, що питання про зміну власників не виноситиметься на найближчі збори акціонерів. А під час 2014 року дочірньому банку не потрібно було особливої зовнішньої фінансової допомоги з Австрії, адже банк дотримувався достатнього рівня регуляторного капіталу.

Головним негативним наслідком нинішньої кризи банкір вважає неможливість будувати будь-які середньострокові плани діяльності через волатильність і непередбачуваність більшості зовнішніх чинників, таких як анексія Криму, війна на Донбасі та значна девальвація національної валюти.

У свою чергу, в Кредобанку ліквідність підтримується за рахунок відкритих кредитних ліній: короткострокової на $32 млн та довгострокової – на $50 млн. У банку наголошують, що їхній стратегічний акціонер – польський банк PKO Bank Polski – неодноразово акцентував на своїй стратегічній зацікавленості українським ринком та на своїх планах нарощення обсягів бізнесу в Україні.

Тарас Проць, член правління АТ «ОТП Банк», розповів Forbes про збільшення капіталу української «дочки» в першому кварталі шляхом конвертації субординованого боргу в капітал за рахунок додаткової емісії акцій та премії, авторизованої акціонером, на суму 1,2 мільярда гривень. У другому кварталі за підтримки та під гарантію з боку материнського банку ОТП банк планує здійснити пролонгацію субординованого кредиту ЄБРР на $65 мільйонів, щоб враховувати його в регулятивному капіталі.

До речі, топ-менеджер спростував вірусну новину про можливість входження ЄБРР в акціонерний капітал ОТП банку, зазначивши, що в заголовках медіа було спотворено суть оригінального повідомлення, адже мова йде лише про пролонгацію старого субординованого кредиту.

«Керівництво OTP дотримується думки, що, хоч у тяжкі часи 2015 року українська «дочка» об’єктивно і далі зазнаватиме збитків, їхній обсяг має зменшуватися разом зі скороченням витрат і реалізацією комплексної програми оптимізації процесів», – пояснює Тарас Проць.

Рентабельність середньорічного капіталу зарубіжних банків за 2014 рік, %

Рейтинг материнских иностранных банков-2015

Російські банки опинилися в нижній половині рейтингової таблиці з огляду на нижчі рейтинги країни походження капіталу, гіршу якість кредитного портфелю та нижчу забезпеченість високоліквідними активами порівняно з західними конкурентами. Дещо кращі місця посіли Сбєрбанк Росії та ВТБ завдяки більшій системній важливості, поєднанню середньомісячної дохідності з низькою волатильністю акцій протягом 5-річного горизонту та позитивному фінансовому результату.

Разом із тим у російських акціонерів Промінвестбанку та Форвард-Банку – Внєшекономбанку і банку «Русский Стандарт» менш сприятливе поєднання рейтингових показників.

Петрокоммерцбанк, який ще на початку року належав однойменному російському банку, на цей момент продано 11 невідомим фізичним особам. Його колишня материнська структура за підсумками 2014 року могла б набрати лише 1,95 балів, відтак низькі позиції в рейтингу іноземних банків можуть свідчити про ризик виходу інвесторів або згортання бізнесу.

Найнижчі сходинки рейтингової таблиці посіли транснаціональні банки з грецьким капіталом Eurobank EFG та Piraeus Bank. Зокрема Universal Bank, який є учасником групи Eurobank, за рішенням акціонерів у листопаді 2014 року отримав збільшення капіталу на понад 500 млн грн. «Групою було утверджено трирічну програму розвитку Universal Bank, що демонструє наявність довгострокових планів Eurobank щодо банку в Україні», – переконують у банку.

Загалом варто пам’ятати, що навіть аутсайдери рейтингу іноземних банків залишаються останніми серед групи найкращих, адже чимало банків із вітчизняним капіталом перебувають у важчому становищі.

Відношення відрахувань до резервів під знецінення позик до кредитного портфелю, %

Рейтинг материнских иностранных банков-2015

Банкіри – про майбутнє іноземних фінансових холдингів в Україні

Олег Сорока, Райффайзен Банк Аваль:

– В умовах непередбачуваності та існування багатьох обмежень на фінансовому ринку – низька ймовірність цікавості з боку нових іноземних інвесторів. Проте за впровадження тих реформ, які нині ініціює НБУ, і становлення стійкого позитивного тренду в економіці – може стати цікавою.

Внаслідок змін, які відбуваються в банківській системі, є велика ймовірність того, що домінуючу частку матимуть іноземні (західні та російські), а також українські державні банки. Частка банків з українським капіталом знизиться.

Тарас Проць, ОТП Банк:

– Судити про наміри того чи іншого банку частково можна за проведеними заходами докапіталізації. Очевидно, що якщо іноземний материнський банк вкладає кошти в капітал української «дочки», він робить це не для того, щоб завтра піти з України, зазнавши ще більших збитків. Свої наміри про ту чи іншу капіталізацію задекларували основні великі західні банки.

Роман Лепак, директор департаменту організації банку, стратегії та PR ПАТ «Кредобанк»:

– Протягом найближчих двох років частка іноземного капіталу в банківській системі зберігатиметься в межах 30–35%, тобто суттєво не змінюватиметься. Більшість наявних іноземних інвесторів залишатимуться в Україні в цей період. Скорочення питомої ваги російського капіталу також не очікується з огляду на підтверджену готовність російських державних банків проводити значну докапіталізацію дочірніх банків. Майже 100% притоку іноземного капіталу буде зумовлено необхідністю виконання вимог регулятора зі збільшення капіталу за результатами діагностичного обстеження банків 2015 року. Поява нових закордонних інвесторів у банківському секторі в найближчі два роки малоймовірна, а в середньостроковій перспективі залежить від результатів реформування української економіки та зростання її інвестиційної привабливості.

Методика рейтингу материнських банків