Рейтинг життєздатності банків – І півріччя 2015-го


Роман Корнилюк, Євген Шпитко / forbes.net.ua / 

Forbes представляє щопіврічний рейтинг життєздатності банків, розрахований на базі даних фінансової звітності банків станом на 1.07.2015 року. Мета рейтингу залишається незмінною – виявити банки з найвищою внутрішньою здатністю пережити період системної нестабільності.

Рейтинг жизнеспособности банков – 1 полугодие 2015
Фото Shutterstock

Останні півроку тривало очищення банківської системи від неплатоспроможних банків. За час, що минув від публікації останнього рейтингу банків від Forbes, під тимчасову адміністрацію Фонду гарантування вкладів потрапили такі немаленькі фінансові установи, як Дельта Банк (рейтинг на 1 січня 2015 року – «D» – низький рівень життєздатності), Златобанк («D»), «Фінансова Ініціатива» («D»), «Київська Русь» («C»). Усі вони займали нижню третину рейтингової таблиці, що підтверджує здатність методики Forbes прогнозувати ймовірність банкрутства.

Під час підготовки рейтингу ми використовуємо традиційні фінансові показники, серед яких індикатори  ліквідності, рентабельності, капіталізації, а також враховуємо якісні фактори безперебійності платежів, підтримки акціонерів та ризиків країн їхнього походження.

Точка мінімуму

Банківська паніка, що завдала великої, часом непоправної шкоди українським банкам, поступово стихає. НБУ, починаючи з квітня, звітує про відновлення приросту гривневих депозитів населення, тоді як обсяги валютних вкладів і далі знижуються. Як наслідок, за перше півріччя депозитний портфель у національній валюті залишився майже незмінним (-1,8%), а в іноземній валюті схуд на 19,5%.

Нинішні клієнти ставляться до банків із великою пересторогою, бо мало хто бажає повторити долю вкладників, що чекають на подачку від Фонду гарантування вкладів чи оббивають пороги банківських відділень, щоб витягувати власні доларові депозити по одній купюрі на добу.

Український індекс ставок за депозитами фізичних осіб (строком на 12 місяців, % річних)

За даними агентства Thomson Reuters

З другого боку, депозитні ставки перебувають на максимальних рівнях. Середньозважена гривнева ставка UIRD за річними строковими вкладами становить понад 21%, за доларові депозити банки в середньому обіцяють майже 9% річних, за вклади в євро – 8%.

Під тиском низької довіри до фінансової системи, стерилізаційної політики НБУ та високої інфляції більшості банкам важко знижувати відсоткові ставки за депозитами. Таку розкіш можуть собі дозволити лише окремі надійні фінансові інституції з високою репутацією, припливом вкладів і доступом до зарубіжного фінансування.

Не дивно, що український вкладник відчуває спокусу на свій страх і ризик знову зв’язатися з банками, оскільки без розвинутого фондового ринку важко знайти кращу альтернативу для розміщення заощаджень. При цьому увага клієнтів до фінансової надійності обраних банків стає значно пильнішою.

Як свідчить травматичний досвід останніх років, відкривати депозит бажано лише після комплексного оцінювання фінансової звітності, репутації та структури власності банку.

Лідери й аутсайдери рейтингу

Кількість банків, відібраних до участі в рейтингу Forbes, зменшилася до 27 із 32 у минулому випуску. Рейтинг залишили чотири фінансові установи з першої та другої груп за класифікацією НБУ, які було визнано неплатоспроможними, а також банк-зомбі «Родовід», котрий голова нацбанку Валерія Гонтарева в коментарях для ЗМІ називає «якимось непорозумінням».

Відрейтинговані фінансові установи контролюють ­­86% активів банківської системи України, а точніше її платоспроможного сегменту.

Рейтинг життєздатності банків за перше півріччя 2015 року і далі очолюють польський Кредобанк та американський Сітібанк, котрі другий раз поспіль увійшли до групи «А» (високий рівень життєздатності). 

Високим позиціям цих банків, незважаючи на системні потрясіння, сприяє суттєвий рівень підтримки з боку материнських холдингів, а також попутний для американських і польських інвестицій вектор політичного руху країни. Водночас ці банки вирізняються з-поміж інших низьким рівнем проблемності кредитів і позитивною рентабельністю. 

Сітібанк, який в Україні спеціалізується виключно на інвестиційно-корпоративному банкінгу,  може похвалитися високою ліквідністю. Кредобанк, хоча й працює в ритейлі, пропонує клієнтам відносно низькі депозитні ставки з огляду на хороші індикатори фінансового стану. 

Рейтинг банків

Банк Відпові-дність статут-ного капі-талу активам Проблем-ність кредитів  Під-тримка та ризики влас-ників Рента-бельність власного капіталу Ліквід-ність банку Безпере-бійність виплат Системне значення банку  Сумар-
ний рейтинг 
Буквенне значення
Кредобанк 4 4 4 3 4 4 1 3,55 A
Сітібанк 1 4 4 4 4 4 2 3,50 A
Ощадбанк 4 2 4 1 4 4 4 3,45 A
Райффайзен банк Аваль 1 1 4 2 4 4 4 3,25 A
Укрсиббанк 1 2 4 2 4 4 3 3,20 A
Креді Агріколь Банк 1 3 4 2 4 4 2 3,15 A
Укрексімбанк 3 1 4 1 2 4 4 2,90 B
Unicredit bank 1 1 4 1 3 4 4 2,90 B
ING банк Україна 1 2 4 3 1 4 2 2,65 B
Мегабанк 1 4 2 3 3 4 1 2,65 B
ПУМБ 2 3 1 2 3 4 3 2,55 B
«Південний» 1 4 1 3 3 4 2 2,55 B
Приватбанк 1 3 1 3 2 4 4 2,50 B
Альфа-банк 2 2 2 2 2 4 3 2,50 B
Укргазбанк 4 1 2 1 3 3 3 2,50 B
Універсалбанк 4 1 3 1 2 4 1 2,50 B
ОТП банк 3 2 3 1 1 4 3 2,45 B
«Хрещатик» 2 3 2 2 2 4 2 2,45 B
Діамантбанк 1 3 1 3 3 4 1 2,40 B
ВТБ Банк 4 3 1 2 1 4 3 2,35 C
Фідобанк 4 1 1 2 2 4 2 2,35 C
Промінвестбанк 4 2 1 1 2 3 4 2,25 C
Сбєрбанк Росії 1 2 1 1 1 4 4 1,95 C
Банк Кредит Дніпро 2 1 1 1 2 4 1 1,90 C
Укрінбанк 1 3 1 4 1 2 1 1,75 C
Платинум банк 1 4 1 2 1 2 1 1,50 D
Банк «Фінанси та Кредит» 2 2 1 1 1 1 3 1,35 D

Рівень життєздатності: «А»– «високий», «B»– «середній», «C»– «задовільний»; «D»– «низький».

Вирішивши проблеми з погашенням єврооблігацій шляхом реструктуризації, до лідерів у групі «А» долучився державний Ощадбанк. Банк утримує високі позиції завдяки суттєвій підтримці з боку Міністерства фінансів і Нацбанку, а також високому системному значенню. Тож очікувані труднощі з виплатами боргу за єврооблігаціями не вплинули на погашення зобов’язань перед вкладниками.

Великі дочки західних фінансових холдингів – Райффайзен Банк Аваль, Укрсиббанк та Креді Агріколь Банк, незважаючи на низький рівень статутного капіталу та від’ємну рентабельність, традиційно показали хороше поєднання решти показників фінансової стійкості, що вивело їх на високі позиції в рейтингу. Фіксація збитків за останні 12 місяців не має вводити в оману клієнтів, адже свідчить про здатність банку сформувати достатні резерви, які, знижуючи його прибутковість на папері, де-факто захищають банк від втрат за проблемними кредитами.

У групу «B» також потрапили дочірні банки європейських холдингів: Unicredit Bank (Італія), ІНГ Банк Україна (Нідерланди), ОТП Банк (Угорщина), Універсал Банк (Греція). Середнім рівнем фінансової стійкості також відзначились Укрексімбанк та Укргазбанк із держаним капіталом, приватні Мегабанк, ПУМБ, «Південний», ПриватБанк, Альфа-Банк, «Хрещатик».

Група «С» із задовільним рівнем життєздатності складається із вітчизняних та російських банків, у яких виявилося менш сприятливе поєднання фінансових показників надійності, нижчий рівень підтримки акціонерів або ж вищий тиск політичних ризиків.

У групі «D» цього разу опинилися два банки – Платинум Банк і «Фінанси та Кредит».

Низька платіжна дисципліна останнього ні в кого не викликає сумнівів. Валерія Гонтарева заявила, що Костянтину Жеваго дають час для виведення банку з кризи − до кінця літа. При цьому банк «Фінанси та Кредит» закінчив перше півріччя зі збитком 1,8 млрд гривень.

Платинум Банк перебуває у явно кращому становищі. Але його низькі фінансові показники поєдналися зі скаргами від клієнтів на фінансових форумах щодо повільної швидкості повернення валютних депозитів.  

Представники банку не заперечують наявності проблеми, пояснюючи її труднощами з валютою на рівні усієї країни, ажіотажним попитом на долар, неповерненням валютних кредитів і результатом введення обмежень на купівлю валюти, передбачених постановою НБУ №354. У сьогоднішніх умовах банк пропонує клієнтам альтернативні шляхи врегулювання ситуації в індивідуальному порядку, запевняють у Платинум Банку.

Схожа ситуація з масовими онлайн-скаргами на лімітоване повернення валютних вкладів спостерігається в Укрінбанку – найближчому сусідові групи «D». У відповідь на редакційний запит у банку зазначили: «Можливі поодинокі випадки звернення одночасно великої кількості клієнтів у окремі регіональні відділення, що може призвести до обмеження видачі валюти, щоб задовольнити потреби усіх клієнтів. Задля збереження довіри вкладників ми готові повертати валютні депозити в гривневому еквіваленті, враховуючи тільки обмеження, встановлені НБУ».

Утім, навряд чи власники валютних депозитів дуже зрадіють таким пропозиціям.

Спікери обох банків стверджують, що проблем із виплатою гривневих депозитів немає. Тому є надія, що це лише тимчасові труднощі, викликані відголосками валютної лихоманки.

Банки з низьким рівнем ліквідності серед головних методів вирішення цієї проблеми називають пролонгацію наявних і залучення нових депозитів, підтримку впізнаваності бренду та лояльності клієнтів, розроблення нових банківських продуктів.

Для забезпечення вхідного грошового потоку банкам доводиться активно працювати над поверненням проблемної заборгованості, шукати способи нарощення регуляторного капіталу, звертатися по рефінансування до НБУ і залучати клієнтів неплатоспроможних банків, яким доводиться здійснювати виплати гарантованих сум.

На жаль, успіх у подоланні хронічних банківських проблем залежатиме не лише від професійних зусиль менеджерів, а й майбутньої динаміки системних, макроекономічних та політичних ризиків.

Як ми рахували

Рейтинг банків – інформаційний проект оцінки життєздатності найбільших банків України. Він враховує найважливіші фактори фінансової стійкості банків, які можливо розрахувати на основі публічної інформації.

Об'єкт рейтингу – банки з першої та другої груп за класифікацією НБУ, у яких не запроваджено тимчасової адміністрації.

Предмет рейтингу – внутрішня здатність банку переживати періоди системних дисбалансів, що визначається кількісно як загальна сума балів факторів стабільності – від 1 до 4, зважених на важливість кожного фактора – від 0 до 1.

Якісно життєздатність банків визначається рейтинговою категорією групи банків – ABC чи D, що залежить від суми загального заліку. При цьому головне значення має рейтингова категорія групи банку, а не його порядковий номер у таблиці.

Періодичність рейтингування: щопівроку після опублікування Нацбанком показників діяльності установ на відповідну дату.

Джерела даних: показники фінансової звітності, опубліковані на офіційних сайтах АУБ, НБУ і на корпоративних сайтах банків, які беруть участь у рейтингу.

Для визначення фактора «Підтримка та ризики власників» використовується офіційна інформація НБУ про власників істотної частки банку, а також дані інформагентств та інформація Forbes.

Обґрунтування вибору рейтингових факторів

При підготовці методики рейтингу до уваги беруться такі фактори, які визначають життєздатність банків.

 1. Відповідність статутного капіталу активам
 2. Проблемність кредитного портфелю
 3. Підтримка та ризики власників
 4. Ефективність діяльності банку
 5. Ліквідність банку
 6. Безперебійність виплат
 7. Системне значення банку

Експертна рада Forbes визначила рівень важливості кожного із запропонованих факторів через присвоєння ваг-множників, сума яких дорівнює одиниці. Важливість кожного з факторів постійно досліджується та аналізується для коректного відображення їхнього впливу на стійкість банків. З деякими висновками та спостереженнями можна ознайомитись тут.

За існуючого рівня прозорості банківської системи представлена нижче методика розрахунку факторів максимально адекватно відображає здатність фінансових установ вижити в умовах економічної турбулентності.

Фактори та формули розрахунку

Фактор

Показник

Формула*

Діапазони присвоєння балів

ВАГА ФАКТОРА

1

Відповідність статутного капіталу активам

Коефіцієнт достатності статутного капіталу

(CAP / NetA) *100%

>17% –  4 б.
12% – 17% – 3 б.
8% – 12% – 2 б.
0% – 8% – 1 б.

0,1

2

Проблемність кредитів

Відношення недіючих кредитів до кредитного портфелю

NPL / L

     < 12% – 4 б.
12% – 26% – 3 б.
26% – 37% – 2 б.
>  37% – 1 б.

0,05

3

Підтримка та ризики власників

Власники: держава, іноземна корпоративна структура, фізична особа-нерезидент, резиденти України; рейтинги іноземних материнських структур; ризики країни походження акціонерів.

-

- Кінцевими акціонерами банку є уряд України, уряди чи публічні компанії країн з суверенними рейтингами A і вище    –  4 б. 
- кінцеві (реальні) іноземні власники володіють контрольним пакетом, або входять до акціонерних фінансових груп країн з суверенним рейтингом нижче A  –  3 б.
- Іноземні власники володіють менше 50% стат, або ж є фізичними особами-нерезидентами /або рекапіталізовані державою банки /або банк належить непублічним компаніям країни з суверенним рейтингом нижче A –  2 б.
банк не належить державі і не має реальних (не номінальних) іноземних власників/або банк належить резидентам країни з високими політичними ризиками. –  1 б. 
**.

0,2

4

 Ефективність діяльності банку

Рентабельність середньорічного власного капіталу

(PROF_yoy / EQ_avg) *100%

>5%   – 4 б.
0% – 5%   – 3 б.
(-50%) – 0%   – 2 б.
< (-50%) – 1 б.

0,15

5

 Ліквідність банку

Відношення високоліквідних активів до зобов’язань

LiqA / LIAB

>20%   – 4 б.
12% – 20%   – 3 б.
9,5% – 12%   – 2 б.
0% – 9,5%   – 1 б.

0,2

6

Безперебійність виплат

Масові випадки неповернення, наднизьких лімітів чи затримки вкладів упродовж останніх 5 років

-

- Випадків не зафіксовано – 4 б.
- Зафіксовано випадки неповернення чи затримки вкладів у минулому (останні 6 років) – 3 б. 
- Введені ліміти на зняття коштів з рахунків значно нижчі за ліміти регулятора – 2 б. 
Поточні численні затримки і неповернення вкладів, в т.ч. масові протести вкладників і перебої у функціонуванні платіжної системи – 1 б.

0,2

7

Системне значення банку

Визнання системної важливості з боку НБУ, обсяг активів

-

- Банк визнано системно важливим з боку НБУ – 4 б.
- Для решти банків присвоюються бали від 1 до 3 шляхом апроксимації місця банку в ранкінгу за обсягом активів

0,1

 

 Загальний залік

Сума балів факторів, зважених на відповідні ваги

ЗЗ = Сума факторів*вагу фактору

 

1,00

* – умовні позначення, використані у формулах, означають:

 • CAP – статутний капітал
 • EQ_avg – усереднений власний капітал за останні 12 місяців
 • L – кредити (з урахуванням резервів під кредитні ризики)
 • LIAB – чисті зобов'язання
 • LiqA – грошові кошти та їх еквіваленти
 • NetA – чисті активи (загальні активи, скориговані на сформовані резерви)
 • NPL – недіючі кредити(сума за кредитними операціями IV і V категорії якості)
 • PROF_yoy – фінансовий результат (прибуток або збиток) за останні 12 місяців

Кожному фактору, перед  тим,  як зважити на його важливість, присвоюється бал від 1 до 4. Бали залежать від діапазону, у який потрапляє значення показника, що відображає кількісний зміст фактора.

Наприклад, якщо фактор «ефективність діяльності банку», виражений показником «рентабельність середньорічного власного капіталу», більший 5%, то такому банку присвоюється найбільша сума балів – 4.

Якщо ж він менший за 5%, але більший за 0% – 3 бали. Якщо значення показника перебуває у діапазоні від (-50%)  до 0% – 2 бали. Якщо коефіцієнт становив менше (-50%), банк отримує найменший бал – 1. Згодом отриманий бал множиться на вагу фактора.

Сума загального заліку для банку розраховується шляхом додавання чисел, отриманих від множення балів на вагу кожного фактора. Чим більше значення загального заліку, тим вищі шанси у банку вистояти у кризовий час.

Визначення рейтингової категорії

Рейтингова таблиця будується шляхом ранжування банків, які беруть участь у рейтингу, в порядку зниження суми їх загального заліку – ЗЗ.

Після цього залежно від діапазону, у який потрапляє кожен банк, виділяються чотири рейтингові групи банків. Групам присвоюється категорія у вигляді латинських літер A, B, C чи D.

Критерії присвоєння рейтингових категорій

Значення суми
загального заліку – ЗЗ

Рейтингова
категорія

Зміст категорії

 3,1 і більше

A

 Високий рівень життєздатності

 від 2,4 до 3,09

B

 Середній рівень життєздатності

 від 1,7 до 2,39

C

 Задовільний рівень життєздатності

 від 1,00 до 1,69

D

 Низький рівень життєздатності

Зміни і доповнення

Методика рейтингу банків у майбутньому може бути частково змінена у розрахунковій частині чи доповнена новими факторами з огляду на динаміку показників діяльності банківської системи, а також внаслідок підвищення рівня розкриття фінансової інформації банками.

Відтак, кожен новий рейтинг буде супроводжуватися критичним переглядом методики рейтингування, яка, в разі виявлення невідповідностей новим реаліям, буде адекватно коригуватися.

Від редакції:

Головне значення має рейтингова категорія групи банку – A, B, C чи D, а не його порядковий номер у таблиці. Редакція та автори рейтингу не несуть відповідальності за рішення третіх осіб, прийняті винятково на основі цього рейтингу.

Рейтинг має виключно інформаційний характер. Він виражає лише думку редакції щодо рівня життєздатності та стійкості банків на основі фінансової звітності. Рейтинг не можна розглядати як рекомендацію для вибору банківських продуктів.